Conference Schedule

Schedule is subject to change.

Wednesday, October 17

1:00pmOn-site registration begins
6:00pm – 9:00pm

WELCOME PARTY

Thursday, October 18

8:00amOn-site registration begins
9:00am – 10:30am

TOWARD RESILIENCE

Andrew Zolli / Sandro Galea / Moran Cerf / Kelly Benoit-Bird / Sriram Kosuri

11:00am – 1:00pm

NEW CHAMPIONS

Eric Woods / Jamila Abass / Lukas Biewald / Claressa Shields / Amy Purdy / Capital Cities

1:00pm – 2:30pmLunch
2:30pm – 4:00pm

PEOPLE & SYSTEMS

Andreas Raptopoulos / David Rand / John Doyle / Jennifer Leaning / Bill Shore

4:30pm – 6:00pm

ADAPTING & LEARNING

Jay Silver / Daniel Zoughbie / Jacobo Quintanilla / Benjamin Zaitchik / Leila Takayama / Asenath Andrews / Margrét Pála

Friday, October 19

8:00amOn-site registration begins
9:00am – 10:30am

BOUNCING FORWARD

Amy Cuddy / David Agus / Touré McCluskey / John Rinn / Ken Banks

11:00am – 1:00pm

ORDINARY MAGIC

Tiffani Williams / Thaddeus Pace / David DeSteno / Ann Masten / Brad Burnham & Ari Kristinn Jónsson / Itamar Kubovy & Kyle Gilpin / Jer Thorp / Steve Lansing & Julia Watson

1:00pm – 2:30pmLunch
2:30pm – 3:30pm

FRIDAY SESSIONS I

Thinking and Visualizing with Big Data / Jer Thorp
Camden Opera House Main Auditorium

Resilience Lessons from the Balinese Water Temples / Steve Lansing & Julia Watson
Picker Room at the Camden Public LIbrary

Inventing the Future Through Internet Charter Nodes / Brad Burnham, Ari Kristinn Jónsson & Nick Grossman
Camden Opera House Third Floor

4:00pm – 5:00pm

FRIDAY SESSIONS II

Pathways to Resilience / Loree Sutton, Laurie Leitch & Deb Soule
Picker Room at the Camden Public LIbrary

Building Trust and Collaboration in an Age of Global Work / Chris Congdon
Camden Opera House Main Auditorium

Build UP: A Pilobolus Workshop / Matt Kent & Emily Kent
High Mountain Hall

5:15pm – 6:15pm

PopTech Fellows Meetup

Fromviandoux at 20 Washington St.

6:00pm – 7:00pm

UP: The Umbrella Project

Pilobolus at Camden Harbor Park and Amphitheater

Saturday, October 20

8:00amOn-site registration begins
9:00am – 10:30am

RENEWAL & TRANSFORMATION

Amanda Ripley / Vicki Arroyo / C.J. Huff / Bryan Doerries

11:00am – 1:00pm

THE MEANS OF CHANGE

Andri Magnason / Dean Karlan / David Bellwood / David Eagleman / Aishwarya Lakshmi Ratan / Eric Stowe / Rachel Brown / Adrian Anantawan

1:00pm – 2:30pmLunch
2:30pm – 4:00pm

REFRAME & RETHINK

Young Guru / Nicholas Merrill / Flaminia Catteruccia / Giuseppe Raviola / Peter Kareiva / Juan Enriquez / Sheila Bair

4:30pm – 6:00pm

BETWEEN FRAGILITY AND RESILIENCE: A TOWN HALL ON THE FUTURE OF AMERICA

Amy Cuddy / Asenath Andrews / Vicki Arroyo / Juan Enriquez / John Doyle / amiina

6:30pm – 10:30pm

FAREWELL PARTY